قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس
خانه / تحلیل اقتصاد ایران / بررسی سه سیگنال منفی بازار نفت
کلیک کنید.

بررسی سه سیگنال منفی بازار نفت

بر اساس اخبار اقتصادی تحریریه خبرگزاری اول، یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

حمایت کف‌های تکنیکال از شاخص

دیروز شاخص کل بورس با رشد ۳۹ واحدی (۰۵/ ۰ درصدی) همراه شد. با بازگشایی «خودرو» در کنار حمایت سطوح تکنیکال شاهد اقبال معامله‌گران از این نمادها هستیم؛ علاوه بر اینکه انعکاس برخی خوش‌بینی‌های پس از برجام را در وضعیت عملیاتی شرکت‌های خودرویی شاهد هستیم. با این وجود با توجه به پیش خور شدن انتظارات و قرار داشتن P/ E گروه در سطح ۷/ ۱۸ واحدی ادامه‌دار بودن رشدهای اخیر همچنان در ابهام است. در سایر نمادها نیز شناسایی کف‌های تکنیکال در کنار خرید حقوقی‌ها در نمادهایی از جمله «پارسان»، «آپ» و «وبملت» را شاهد بودیم. با این وجود افت حدود ۵۰ درصدی ارزش معاملات نسبت به میانگین اردیبهشت بر تداوم فضای رکودی در بازار اشاره دارد. همچنان شاهد حرکت قیمت فلزات اساسی و قیمت نفت نزدیک کف هستیم. رشد احتمالی شاخص دلار پس از نشست فدرال رزرو، می‌تواند فشار بر قیمت جهانی کالاها را تشدید کند.

حرکت نزولی دلار در کف

دیروز هر دلار آمریکا با افت ۳ تومانی به نرخ ۳۷۲۴ تومان معامله شد. ناامیدی معامله‌گران از رشد بیشتر دلار پس از روند کم‌نوسان دلار در کانال ۳۷۳۰ تومانی و تمایل به کسب سودهای کوتاه مدت افزایش فشار فروش را در بازار ارز به دنبال داشت. امری که مجددا نرخ دلار را به کف سال جاری رساند. افت نرخ درهم، تا سطح ۱۰۲۰ تومان نیز با توجه به نرخ برابری ثابت دلار و درهم، عامل تشدید فشار در بازار ارز است. در یک ماه اخیر شاهد افت ۷/ ۲ درصدی ارزش جهانی دلار بودیم؛ بنابراین، کاهش تقاضای آربیتراژی در کنار کاهش تقاضای محافظه‌کارانه پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، فشار بر دلار را تشدید کرده است. این عوامل در کنار تداوم فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها با کاهش تقاضای سفته بازی بازدهی منفی ۴/ ۱ درصدی دلار را از ابتدای سال رقم زده است.

تداوم کم‌نوسانی سکه

دیروز هر سکه طرح جدید با رشد اندک هزار تومانی همراه شد. در ۵ روز معاملاتی اخیر شاهد نوسان تنها هزار تومانی قیمت سکه هستیم. از سه‌شنبه هفته گذشته با کاهش ریسک گریزی در بازارهای جهانی و رشد اندک شاخص دلار با افت پوند، کاهش ۳۰ دلاری اونس طلای جهانی رقم خورد. روز گذشته نیز در شرایط احتیاطی پیش از اعلام نتیجه نشست فدرال رزرو و در انتظار برای آمارهای کلیدی اقتصادی آمریکا از جمله نرخ تورم، شاهد نوسان اونس طلای جهانی در کانال ۱۲۶۰ دلاری بودیم. در بازار ارز نیز شاهد تداوم روند نزولی نرخ دلار در کف سال جاری بودیم. با وجود کاهش مناسبتی تقاضا در ماه رمضان اما تمایل معامله‌گران به کاهش نوسانات سکه حمایت سطح یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی از سکه را تقویت کرده است؛ اما نوسانات اونس طلا می‌تواند بر قیمت سکه اثرگذار باشد.

احتیاط طلا برای سیگنال‌های آمریکا

دیروز ساعت ۱۶ هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۵ دلار معامله شد. با شرایط احتیاطی پیش از اعلام نتیجه نشست دوروزه فدرال رزرو و آمارهای مهم اقتصادی از جمله نرخ تورم، همچنین کاهش تقاضای محافظه‌کارانه نوسان طلا در کانال ۱۲۶۰ دلاری رقم خورد. افت پوند پس از رسیدن درآمد واقعی انگلیس به کمترین سطح در ۲ سال اخیر، شوک انتخابات اخیر بریتانیا با از دست دادن اکثریت توسط حزب محافظه‌کار و نزدیک شدن به آغاز رسمی مذاکرات خروج بریتانیا فشار بر پوند را حفظ کرده است. با وجود پیش‌خور شدن احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا به میزان ۲۵/ ۰ واحد درصد برای دومین بار در سال جاری، اما چشم‌انداز روند میان‌مدت برای افزایش نرخ بهره می‌‌تواند بر شاخص دلار اثرگذار باشد. برخی کارشناسان با توجه به آمارهای نامناسب نرخ تورم، دورنمای کند شدن شتاب افزایش نرخ بهره در بلندمدت را پیش‌بینی می‌کنند.

تداوم فشار عرضه بر بازار نفت

دیروز ساعت ۱۶ هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۹/ ۴۵ دلار معامله شد. تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از افزایش (۷۵/ ۲ میلیون بشکه) موجودی هفتگی نفت تجاری پیش از گزارش رسمی بر قیمت نفت فشار آورد؛ طبق روال تاریخی، با چشم انداز رشد تقاضای بنزین در تابستان، کاهش موجودی نفت و بنزین انتظار می‌رود. اوپک رشد تولیدات را به میزان ۳۳۶ هزار بشکه در روز در مه ‌گزارش کرد که بخش عمده آن رشد تولیدات لیبی و نیجریه است. آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نیز با وجود چشم‌انداز رشد تقاضا تا ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ به ویژه از سوی چین و هند، اما با رشد تولیدات غیراوپک به ویژه تولیدات شیل رشد عرضه و واگذاری ۲۰۰ هزار بشکه در روز از سهم بازار اوپک به غیراوپک را پیش‌بینی کرد. بنابراین اثر توافق اوپک بر بازار نفت را بسیار آهسته دانست.

منبع: وبسایت خبری iri1.com

کلیک کنید.

درباره ی مرجان کاظمی

فارغ‌التحصیل کارشناسی بازرگانی علاقه مند به دنیای اقتصاد، ورزش وی معتقد است، کلید های میانبر ساده منجر به رشد در زندگی می شود.

مطلب پیشنهادی

بررسی اقتصاد ایران

بر اساس اخبار اقتصادی تحریریه خبرگزاری اول، آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد رشد اقتصادی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس