قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس
خانه / اخبار اقتصادی ایران / درآمد نفتی نسبت به سال گذشته کاهش یافت
کلیک کنید.

درآمد نفتی نسبت به سال گذشته کاهش یافت

خبرگزاری اول: براساس اخبار اقتصادی براساس گزارش بانک ‌مرکزی، درآمدهای حاصل از فروش نفت خام طی هشت ماهه امسال به ۲۷۰.۴ هزار میلیارد ریال رسید که حدود ۴۵ درصد کمتر از مقدار پیش‌بینی شده در بودجه است.

خبرمرتبط: میزان بدهی‌های خارجی دولت

درآمد محقق از فروش نفت خام طی ۸ ماهه امسال حدود ۱۸ درصد کمتر از مقداری است که در مدت مشابه سال گذشته محقق شده بود. طبق مصوبه بودجه سال ۹۵ طی هشت ماهه نخست امسال باید ۴۹۱٫۲ هزار میلیارد ریال درامد از محل فروش نفت خام حاصل می‌شد. خالص واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای طی ۸ ماه نخست امسال ۲۲۰ هزار میلیارد ریال بوده که در مجموع حدود ۵ هزار میلیارد ریال بیشتر از مقدار مصوب بودجه برای این مدت است. با این حال خالص واگذاری های سرمایه ای طی ۸ ماهه امسال حدود ۱۷ درصد از مقدار درآمد محقق شده ۸ ماهه سال ۹۴ کمتر است.

پرداخت های عمرانی و هزینه‌ای

دولت طی هشت ماهه امسال ۱۴۹٫۲ هزار میلیارد ریال بابت طرح‌های عمرانی پرداخت کرده که ۳۸ درصد مقداری است که در بودجه برای ایم ۸ ماه مصوب شده بود و ۷ درصد از مقداری که طی ۸ ماهه سال ۹۴ پرداخت شد، کمتر است.

در همین مدت اما پرداخت های جاری دولت به ۱۲۲۶ هزار میلیارد ریال رسیده که حدود ۸۵ درصد مقدار مصوب برای این مدت است. بر این اساس دولت در این مدت ۲۲ درصد بیشتر از مقداری که در ۸ ماهه سال ۹۴ برای پرداخت های جاری صرف کرده بود، پرداخت کرده است.

کاهش رشد نقدینگی

بنا بر این گزارش، مقدار نقدینگی کشور در پایان آبان ماه امسال به ۱۱۶۱۸٫۲ هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با مهرماه امسال ۰٫۳درصد کاهش دارد.

بر اساس گزیده های آماری منتشرشده توسط بانک مرکزی، نقدینگی در پایان هشت ماه نخست امسال (پایان آبان ماه ) نسبت به پایان سال ۱۳۹۴(اسفندماه) رشد ۱۴٫۲ درصدی داشته است.

رشد نقدینگی در مهر ماه امسال به ۲۸٫۳ درصد رسیده بود و این رقم در پایان آبان ماه ۲۸ درصد اعلام شد که کاهش ۰٫۳ درصدی دارد و برای چهارمین ماه متوالی روند صعودی آن منفی شده است.

نقدینگی در تیر ماه امسال با ۳۰ درصد رشد به اوج رسید، اما از مرداد ماه روند کاهشی خود را آغاز کرد و به عدد ۲۹٫۲ درصد رسید؛ این شاخص در شهریور ماه رشد ۲۸٫۶ درصدی و در مهر ماه رشد ۲۸٫۳ درصدی را ثبت کرد و اکنون به ۲۸ درصد رسیده است.

مقدار پول به ۱۴۹۷٫۲ هزار میلیارد ریال و شبه پول به ۱۰۱۲۱ هزار میلیارد ریال رسیده است که این دو شاخص نسبت به آبان ماه پارسال به ترتیب ۲۷٫۴ درصد و ۲۸٫۱ درصد رشد داشته اند.

بررسی میزان رشد پول و شبه‌پول از اسفند ماه پارسال تا پایان آبان امسال یعنی هفت ماهه سال جاری بیانگر آن است که به ترتیب رشد ۹٫۵ درصدی و ۱۴٫۹ درصدی را پشت سر گذاشته اند.

بدهی های دولت

میزان بدهی دولت به بانک مرکزی در پایان آبان ماه ۶۱۸٫۹ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به اسفند ماه پارسال ۱۹ درصد و نسبت به آبان ماه پارسال ۱۵٫۸ درصد رشد دارد.

از این میزان بدهی، سهم دولت ۳۵۴٫۸ هزار میلیارد ریال و سهم شرکت ها و موسسات دولتی ۲۶۴٫۱ هزار میلیارد ریال است.

میزان بدهی‌های دولت به بانک ها نیز در پایان آبان ماه بیانگر رشد ۲۰٫۲ درصدی آن نسبت به اسفندماه پارسال و رشد ۲۶٫۸ درصدی آن در یکسال منتهی به آبان امسال است.

بر این اساس بدهی دولت به بانک ها به ۲۰۹۰ هزار میلیارد ریال رسیده است که سهم دولت از این رقم ۱۷۸۶٫۸ هزار میلیارد ریال و سهم شرکت ها و موسسات دولتی ۳۰۳٫۴ هزار میلیارد ریال است.

میزان بدهی های خارجی کشور در پایان آبان ماه به هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار (۸۰۰۱ میلیون دلار) رسید که سهم بدهی های کوتاه مدت ۲ میلیارد و ۷۶۹ میلیون دلار ( ۲۷۶۹ میلیون دلار) و بدهی های میان مدت و بلندمدت پنج میلیارد و ۲۳۲ میلیون دلار(۵۲۳۲ میلیون دلار) است.

خبرگزاری اول صحت این مطلب را تایید می کند.

منبع: خبرگزاری اول وبسایت iri1.com

کلیک کنید.

درباره ی مرجان کاظمی

فارغ‌التحصیل کارشناسی بازرگانی علاقه مند به دنیای اقتصاد، ورزش وی معتقد است، کلید های میانبر ساده منجر به رشد در زندگی می شود.

مطلب پیشنهادی

بررسی اقتصاد ایران

بر اساس اخبار اقتصادی تحریریه خبرگزاری اول، آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد رشد اقتصادی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس