قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس
خانه / دام و طیور / مایه کوبی بیماری تب برفکی آغاز شد
کلیک کنید.

مایه کوبی بیماری تب برفکی آغاز شد

بر اساس اخبار دام و طیور تحریریه خبرگزاری اول، مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: مرحله نخست مایه کوبی دام های سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی به صورت رایگان در استان آغاز شد.

مجتبی ورمقانی افزود: پیش بینی می شود در این مرحله در مجموع بیش از ۶۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی واکسینه شود.

خبرمرتبط: دام زنده خریداری نکنید

وی اضافه کرد: مرحله نخست مایه کوبی به مدت ۲۵ روز کاری با پنج میلیارد ریال اعتبار دولتی توسط ۳۰ گروه بخش دولتی و خصوصی در تمامی نقاط استان اجرا می شود.

مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: در سایر استان های همجوار این مایه کوبی با هزینه دامداران انجام می شود اما در کردستان با توجه به اهمیت موضوع و نظر مساعد مسئولان بدون بهاء و به صورت رایگان صورت می گیرد.

ورمقانی افزود: هم اکنون بیماری های مختلف از جمله تب برفکی با اجرای مداوم مایه کوبی دام ها تحت کنترل در آمده و امسال مایه کوبی تب برفکی در سه مرحله موجب تثبیت این کنترل در استان می شود.

وی از دامداران خواست با ماموران مایه کوبی تحت نظارت این اداره کل همکاری های لازم را داشته باشند و در صورت مشاهده موارد از این بیماری و سایر بیماری های دامی با شماره تلفن گویای ۱۵۱۲ تماس بگیرند.

بیماری تب برفکی یک بیماری مخصوص دام بوده و احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است و ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علایم بیماری تب برفکی است.

کاهش شیر در دام ها، کاهش تولید فرآورده های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام های جوان از جمله خسارت های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.

واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام ها داشته و تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام ها به وسیله مایه کوبی جلوگیری کرد.

استان کردستان یکی از مناطق دام خیز و دامپرور کشور محسوب می شود که سالانه نزدیک به ۲۴ هزار تن گوشت قرمز و ۱۸۱ هزار تن شیر از این تعداد دام تولید می شود.

جمعیت دامی استان کردستان حدود ۲ میلیون راس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.

منبع: وبسایت خبری iri1.com

کلیک کنید.

درباره ی مرجان کاظمی

فارغ‌التحصیل کارشناسی بازرگانی علاقه مند به دنیای اقتصاد، ورزش وی معتقد است، کلید های میانبر ساده منجر به رشد در زندگی می شود.

مطلب پیشنهادی

فاکتور۱۸۰۰ ای ولی فروش ۲۷۰۰

بر اساس اخبار دام و طیور تحریریه خبرگزاری اول، اگرچه قیمت جوجه یکروزه، بسیار بالاتر از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس